AFAD’ın ‘Kırmızı Eylem’ Planı: İstanbul’un En Tehlikeli Mahalleleri

İstanbul’daki sarsıntı riski taşıyan bölgelere yönelik AFAD’ın hazırladığı ‘Kırmızı Eylem’ planında, çeşitli ilçelerde 100’den fazla semtte acil dönüşüm yapılması gerekiyor.

İşte İstanbul’un en riskli mahalleleri ?

AFAD’ın 5 ay evvel İstanbul’un zelzele riski taşıyan bölgelerine yönelik hazırladığı “Kırmızı Eylem” planına nazaran, kentte yüzden fazla semtte ivedilikle zelzeleye yönelik dönüşüm yapılması gerekiyor. Planda, cadde ve sokakların da acil müdahale gruplarının girişlerini engellemeyecek biçimde düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Olası Büyük Marmara Depremi’nin İstanbul’da yol açacağı risklere yönelik kaygı ve tartışmalar devam ederken, kent genelinde sarsıntıya ait en değerli mevzuların başında eski yapıların dönüştürülmesi geliyor.

Dönüşümün hangi bölgelerde aciliyet oluşturduğu ise AFAD tarafından geçtiğimiz kasım ayında hazırlanan “Kırmızı Eylem” başlıklı planlamasında yer alıyor.

Planlamanın İstanbul kısmında yapı stoğu riskli olarak saptanan semtler ayrıntılı olarak sıralanırken, 10 yıl içinde tamamlanması gerektiği belirtilen dönüşüm projelerinin her yıl en az yüzde 10’luk kısmının bitirilmesi vurgulanıyor.

Haberglobal’de yer alan habere nazaran, ‘Kırmızı Eylem’ planlamasında sokakların acil müdahale takımlarının sokağa girişlerini engellemeyecek formda standartlara kavuşturulması, afet anında kullanılmak üzere belirlenmiş acil tahliye yolları, İspark ve öteki otoparkların arındırılmış olması, sarsıntı sonrasında çadır alanı olarak kullanılması planlanan kamu mülkiyetindeki süreksiz barınma alanlarının altyapılarının tamamlanması gerektiği de dikkat çeken kısımları oluşturuyor.

Kırmızı Aksiyon planlamasında, Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Marmara Denizi için tsunami müşahede istasyonlarının sayısının yetersiz olduğu, İstanbul sonları içerisindeki kıyıları etkileyecek tsunamilerin erken uyarısı için Marmara denizi etrafına 50 adet çok disiplinli deniz düzeyi müşahede istasyonlarının kurulması gerekliliği de dikkat çekiyor.

Planlamada, “Liman tesislerinin bulunduğu alanlarda yer, sarsıntı ve sıvılaşma riskleri ile ilgili risklerin belirlenmesine yönelik çalışmaların yapılması sağlanacaktır. Afete Maruz Bölgelerde yeni yapılaşma ve ikametin engellenmesi sağlanacaktır” ibaresi bulunuyor.

Kırmızı, yani öncelikli dönüşümün uygulanması gereken semtler ilçeler bazında şöyle sıralanıyor: (1)

MALTEPECevizli, Bağlarbaşı, Fındıklı, Girne, Esenkent, Gülsuyu, Aydınevler, Altayçeşme, Gülensu, Zümrütevler, Yalı, Çınar, Altıntepe, Feyzullah ve İdealtepe.

PENDİKKavakpınar, Velibaba, Kaynarca ve Ahmet Yesevi.

SULTANBEYLİHamidiye, Turgut Reis, Akşemseddin, Mimar Sinan, Mecidiye, Salgamlı Devlet Ormanı, Ahmet Yesevi, Abdurrahmangazi, Orhangazi, Yavuz Selim, Hasanpaşa, Adil, Mehmet Akif ve Teferruc Zirve Ormanı.

ŞİŞLİPaşa ve Merkez.

TUZLAPostane, Aydınlı, Şifa, Mimar Sinan, Yayla, İstasyon ve Aydıntepe.

ZEYTİNBURNUMaltepe, Seyitnizam, Beştelsiz, Sümer, Veliefendi, Veliefendi, Çırpıcı, Telsiz, Nuripaşa, Kazlıçeşme, Yeşiltepe, Merkez Efendi ve Gökalp.

ADALARHeybeliada, Nizam, Maden, Kınalı ve Burgazada.

ATAŞEHİRİçerenköy.

Kırmızı, yani öncelikli dönüşümün uygulanması gereken semtler ilçeler bazında şöyle sıralanıyor: (2)

AVCILAR

Deniz Köşkler, Cihangir, Ambarlı, Merkez, Gümüşpala, Üniversite, Firüzköy, Mustafa Kemal Paşa ve Yeşilkent.

BAĞCILAR

Yıldıztepe, Cihan, Kirazlı, Demirkapı, Hürriyet, Fevzi Çakmak, Yenigün, Kazım Karabekir, Çınar, Yenimahalle, Bağlar, İnönü, Yavuz Selim, Merkez, Mahmutbey, Fatih, Barbaros, Göztepe, Kemalpaşa ve Sancaktepe.

BAHÇELİEVLER

Şirinevler, Zafer, Kocasinan, Soğanlı, Hürriyet, Yenibosna, Çobançeşme, Cumhuriyet ve Fevzi Çakmak.

BAKIRKÖY

Osmaniye, Kartaltepe, Yeşilköy, Zeytinlik, Zuhuratbaba, Şenlikköy, Ataköy 3-4-11, Ataköy 7-8-9, Cevizlik, Yenimahalle ve Ataköy 2-5-6 mahalleri.

BAŞAKŞEHİR

Ziya Gökalp, Şahintepe ve Güvercintepe.

BAYRAMPAŞA

Altıntepsi, Muratpaşa, Yenidoğan, İsmetpaşa, Terazidere, Ortamahalle, Yıldırım ve Kartaltepe.

BEYLİKDÜZÜ

Barış, Yakuplu, Kavaklı, Marmara, Adnan Kahveci, Dereağzı, Cumhuriyet, Gürpınar, Büyükşehir ve Kıyı.

Kırmızı, yani öncelikli dönüşümün uygulanması gereken semtler ilçeler bazında şöyle sıralanıyor: (3)

BEYOĞLU

Piyalepaşa, Piri Paşa, Kaptanpaşa, Fetih zirve, Keçeci Piri ve Hacıahmet.

BÜYÜKÇEKMECE

Batıköy, Fatih, Pınartepe, Güzelce, Atatürk ve Hürriyet.

ESENLER

Fatih, Nine Hatun, Menderes, Kazım Karabekir, Tuna, Fevzi Çakmak, Oruç Reis ve İkili Havuzlar.

ESENYURT

Atatürk, Örnek, Saadet dere, İnönü, Namık Kemal, Yenikent, Fatih, İnciryepe, Ardıçlı, Güzelyurt, Mehter Çeşme, Pınar, Talatpaşa ve Merkez mahalleri.

EYÜPSULTAN

Nişanca, Topcular, Düğmeciler, Defterdar, İslambey, Karadolap ve Güzeltepe.

Kırmızı, yani öncelikli dönüşümün uygulanması gereken semtler ilçeler bazında şöyle sıralanıyor: (4)

FATİH

Mevlanakapı, Şehremini, Akşemseddin, Seyyid Ömer, Ayvansaray, Kocamustafapaşa, Derviş Ali, Yavuz Sultan Selim, Yedikule, Hırkai Şerif, Balat, İskenderpaşa, Topkapı, Silivri Kapı, Atıkalı, Molla Gürani, Sümbül Efebdi, Ali Kuşcu, Haseki Sultan, Zeyrek, Karagümrük, Cerrahpaşa, Aksaray, Cibali ve Emin Sinan.

GAZİOSMANPAŞA

Merkez, Sarıgöl ve Yıldız Tabya.

GÜNGÖREN

Merkez, Güneştepe, Mareşal Çakmak, A.Nafiz Gürman, Haznedar, Genç Osman, Akıncılar, Sanayi, Mehmet Nesih İzmen, İnanç ve Tozkoparan.

KAĞITHANE

Talatpaşa, Merkez ve Gürsel mahalleleri.

KARTAL

Hürriyet, Karlıktepe, Orhantepe, Atalar, Esentepe Petrol İş ve Cevizli.

KÜÇÜKÇEKMECE

EKanarya, Cumhuriyet, Cennet, İnönü, Yeliova, Gültepe, Fevzi çakmak, Halkalı, İstasyon, Yenimahalle, Söğütlüçeşme, Kartaltepe, Sultan Murat, Fatih, Kemalpaşa ve Atakent.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir