AKP’li belediyenin millet kıraathanesi inadı

Atakum kıyısında yer alan ve daha evvel uzun mühlet ilçe belediyesi tarafından toplumsal tesis ve yeşil alan olarak olarak kullanılan Yalı Kafe, 31 Mart seçimlerinin akabinde ilçe belediyesi AKP’den CHP’li Cemil Deveci’ye geçince, yerin sahibi Vilayetler Bankası tarafından satışa çıkarıldı.

Belediye Başkanı Deveci, 5 bin 654 metrekarelik araziyi satın almak için banka idaresi ile görüşmeler yaparken, banka araziyi AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ne Millet Kıraathanesi ve Kitap Kafe yapmak üzere verdi.

YEŞİL ALANI YOK ETTİLER

Araziyi alan Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılı Ağustos ayında yerde bulunan tesisleri yıkıp, ağaçları sökerek alana 3 katlı Millet Kıraathanesi ve Kitap Kafe yapabilmek için imar değişikliği yapmak istedi.

Millet İttifaklı üyelerinin karşı çıkmasına karşın imar değişikliği talebi belediye meclisinden oy çokluğu geçti.

Belediye toprakta çalışmalara başlarken, CHP’li meclis üyeleri Atila Tekcan, Hasan İpek ile sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar yapılan plan değişikliğinin iptali için dava açtı.

BELEDİYE 4 DAVAYI DA KAYBETTİ

İlk açılan plan değişikliği davasını kaybeden AKP’li belediye bir mühlet sonra planda küçük değişiklikler yaparak meclis kararı çıkarıp inşaata devam etti.

CHP’li meclis üyeleri meclisten çıkarılan her plan değişikliğini yargıya taşıdı. AKP’li belediye ise her kaybettiği davadan sonra meclisten tekrar plan değişikliği kararı çıkardı.

Bu vakte kadar mahkeme, belediyenin yaptığı 3 plan değişikliğine yürütmeyi durdurma kararı verirken, bir defa de inşaat ruhsatı iptal etti.

Bunun üzerine çalışmalarına orta vermek zorunda kalan AKP’li belediye, yılın son günlerinde meclisi harikulâde toplantıya çağırarak 4’ncü sefer plan değişikliğine gitti.

MHP’nin çekimser kaldığı, Millet İttifakı üyelerinin kabul etmediği plan değişikliği, AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

“BELEDİYE İLE SANTRAÇ OYNUYORUZ”

CHP Küme Başkanvekili Atila Tekcan, kentin ortak akıl ile yönetilmesi gerektiğini lakin belediyenin mahkeme kararlarına karşın inatla kendi projesini hayata geçirmeye çalıştığını söyledi.

İnşaata devam edebilmek için meclis üyelerini inanılmaz toplantıya çağırdıklarını belirten Tekcan, “3 defa plan değişikliğine 1 sefer de ruhsatın iptali için dava açtık. Mahkemenin her kararından sonra projede küçük değişiklikler yaparak plan değiştirdiler. Artık apar topar bir kere daha karşı çıkmamıza karşın plan değiştirdiler. Atakum Belediyesi dahil hiç bir kurumdan görüş almadan meclisten karar çıkarıyorlar ve akabinde da inşaata devam ediyorlar. Bu yaptıkları değişikliğe ve ayrıyeten ruhsatın iptalin için tekrar dava açacağız. Belediye ile satranç oynuyor gibiyiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir