Aktif büyüklüğü 108.3 milyar TL oldu

Aktifler içerisinde 70’lik hisseye sahip kredi portföyü ise tıpkı periyotta yüzde 18 büyüme kaydederek 75,5 milyar TL oldu. Bankanın özvarlık büyüklüğü birebir devirde yüzde 39 artışla 9.6 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, dokuz aylık net devir karı 2.6 milyar TL oldu. TSKB böylece, yılın üçüncü çeyreğini yüzde 42.5 düzeylerinde özkaynak karlılık oranı ile tamamladı.

TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç şunları kaydetti: 

“Sürdürülebilir ve kapsayıcı bankacılık vizyonumuzla, ülkemizin ekonomik, çevresel ve toplumsal gelişimini destekliyor, gerçek kesimin yeşil dönüşümü için katma bedel yaratıyoruz. Yılın üçüncü çeyreğinde de beklentilerimiz ile uyumlu, güçlü bir finansal performans sergiledik.”

Yatırım bankacılığı faaliyetlerinin artan katkısıyla fiyat ve kurul gelirleri ile iştirak gelirlerinin yıllık bazda yüzde 100’ün üzerinde artış ile karlılıklarını desteklediğini söz eden Bilgiç, şöyle devam etti: “2022’yi finansal ve finansal olmayan amaçlarımızla uyumlu, başarılı bir halde kapatacağız” dedi. Bilgiç, ekim ayında Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü tarafından kurulan Net-Sıfır Bankacılık Birliği’nin imzacısı olduklarını, kredi ve yatırım portföylerini 2050 yılına kadar sıfır emisyon gayeleriyle uyumlu hale getirmeyi taahhüt ettiklerini de kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir