Babacan’dan çarpıcı çoklu aday açıklaması

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin Bayan Siyasetleri Hareket planı tanıtım toplantısının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Babacan, basın mensuplarının enflasyon, taban fiyat, 6’lı Masanın çoklu cumhurbaşkanı aday ihtimali ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in dün akşamki ikili görüşmesine dair sorulara şu cevapları verdi:

“GELİP BİZ YAPACAĞIZ”

*Yayınlanan programda bir şey söylüyor, ilgili bakanlık diğer bir şey söylüyor, Merkez Bankası bir öteki bir şey söylüyor, Cumhurbaşkanı değişik bir şey söylüyor. Ortak nokta ne enflasyonun tek haneye inmesi.

*Şurada haklılar, bu ülkede enflasyon tek haneye inecek lakin enflasyonu tek haneye indiren onlar olamayacak gelip biz yapacağız.

“BU ÜLKEDE TEMEL HAKLAR BİR REFERANDUM KONUSU HALİNE GETİRİLMEMELİ”

*Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü düzenlemesi ile teklifini biz adeta helalleşme sürecinin devamı olarak ve bu hususta varsa insanların tasası bunları ortadan kaldırmak üzere yapılmış olan bir teşebbüs olarak görüyoruz.

*Bu husustaki niyetinin de pahalı olduğunu düşünüyoruz. Sorun ülkenin Cumhurbaşkanının bunu çabucak bir fırsat olarak ele alması, ‘pas geldi gol atacağız’ üzere bunu adeta kolaylaştırması. İtirazımız buna.

*Biz Meclis’e sunulan teklifi de inceliyoruz.  Teklifte yanılgılar görüyoruz. Bu teklifin ilerleme sürecinde de gerekli düzeltmelerimizi, tekliflerimizi de kuşkusuz sunacağız.

*Bu ülkede temel haklar bir referandum konusu haline getirilmemeli. Biz bu bahsin prensip olarak referanduma gitmemesi gereken bir mevzu olduğunu söylüyoruz.

“ŞU ANDA TÜRKİYE’DEKİ İKTİDARIN TEK ALTERNATİFİ 6’LI MASADIR”

*Gerçekten hayret ediyorum pek doğal olan önderler ortasındaki görüşmelerin daima bir sorun kaynağı ya da tahlili olarak pozisyonlandırılması, 6’lı Masadaki önderlerin her görüşmesinden farklı manalar yüklenmesini de yanlışsız görmüyorum.

*Masada oturmakla tek parti haline gelmediler, natürel ki fikirler, tezler olacak. Sorun çözmenin yolu konuşmak. Yok çatladı yok dağılacak, bu cins dedikodulara da hiç prim vermeyin.

*Şu anda Türkiye’deki iktidarın tek alternatifi 6’lı Masadır. Bütün bu tartışmaları yapanlara diyorum ki 2018’e bakın birebir yanlışları tekrar etmeyin. 6’lı Masa olarak ortak bir adayla ortak siyaset setiyle bu seçimlere daima bir arada hazırlanalım.

“DOĞRU GÖRMÜYORUM”

*Çocuk istismarını belirli yapılarla özdeşleştirmeyi yanlışsız görmüyorum. Çocuk istismarı ile gayret edilecekse her yerdeki çocuk istismarına karşı gayret etmek lazım. Devletin de elindeki kontrol sistemini adam akıllı kullanması lazım.

“EĞER BİRİNCİ ÇEŞİTTE KAZANMAK İSTİYORSANIZ…”

*Partimiz içinde istişare sürecine başladık. Bunu da farklı etaplarla yürüteceğiz. Sistematik formda yürütüyoruz. Çok değerli bir karar bunu ciddiye almamız lazım. Masada çatlak üzere bir şey beklemem açıkçası.

*6’lı Masa kurulurken boşuna kurulmadı. Şayet birinci turda kazanmak istiyorsanız seçimi kazanmanın yolu iş birliğinden geçiyor. Bugün Ak parti 2018 seçimlerinde Meclis çoğunluğu kaybeden bir parti, MHP’nin takviyesi ile yasaları geçirebiliyor.

*Mevcut sistemde seçimi kazanıp sonra sistemi değiştirmek gerekiyor. Şayet olmuyorsa daha evvel açıkladık bizim B planımız hazır. B planımızla yürür gideriz fakat Türkiye kazansın istiyoruz.

ÇOKLU ADAY AÇIKLAMASI

*Çoklu aday aslında ortak aday belirlemeyi becerememek demek bana nazaran. O örneği 2018’de yaşadık tekrar yaşamanın manası yok. Biz masaya oturduğumuz birinci günden beri ortak aday, ortak siyasetler, geçiş sürecinin yol hareketi dedik.

*Bizim çizgimiz motamot bu türlü devam ediyor. Bu sürece daima bir arada sahip çıkacağız. 6’lı Masada kimse ezen de değil ezilen de değil konuşa konuşa götürüyoruz her şeyi. Türkiye için başaracağız bunu. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir