Bakan Göktaş, BM oturumu için New York’ta

ANKARA (İGFA)- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, BM Bayanın Statüsü Kurulunun 68’inci oturumuna katılmak üzere New York’a gidiyor.

68’inci oturuma dünyanın tüm bölgelerinden üye devletler ve BM kuruluşlarının temsilcileri katılacak.

Öncelikli teması “Yoksulluğun ele alınması, kurumların güçlendirilmesi, bayan erkek eşitliği perspektifiyle finansman sağlanması yoluyla cinsiyet eşitliği maksadına ulaşılmasının ve bayanların ve kız çocuklarının güçlendirilmesinin hızlandırılması” olarak belirlenen oturumun gözden geçirme teması ise “ Bayan erkek eşitliği ve bayanların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi için toplumsal müdafaa sistemleri, kamu hizmetlerine erişim ve sürdürülebilir altyapı” olacak.

Paneller, yuvarlak masa toplantıları ve yan aktifliklerin yapılacağı programlara katılacak olan Bakan Göktaş, bugün New York’taki Türk vatandaşlarla Türkevi’nde bir ortaya gelecek.

Göktaş, 11 Mart Pazartesi günü KSK 68’inci açılış oturumunda öncelikli tema kapsamında bir konuşma yapacak. Türkiye’nin bayan, çocuk ve ailenin güçlendirilmesine yönelik vizyonunu anlatacak olan Göktaş, Türkiye’nin ‘kimseyi geride bırakmayan’ toplumsal hizmet konusundaki bakış açısını Birleşmiş Milletler platformundaki ülkelerle paylaşacak.

Mısır tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Sekretaryası’yla iş birliğiyle düzenlenecek “Sürdürülebilir Kalkınma için Ailelerin Güçlendirilmesi: Bayanların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması Konusunda En Güzel Uygulamalar” başlıklı yan aktiflikte panelist olarak yer alacak Göktaş, AB’nin öncülüğünde Türkiye’nin de üyesi olduğu Bayan ve Kızlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Dostlar Kümesi tarafından düzenlenen “Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesine yatırım yapmak” bahisli yan aktiflikte de konuşma yapacak. Bakan Göktaş, ayrıca 68’inci oturumun ‘genel tartışmalar’ kısmına katılacak.

ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE BAYANLARIN VE ÇOCUKLARIN DURUMLARI ELE ALINACAK

Bakan Göktaş, 12 Mart’ta KAGİDER tarafından BM Bayan Ünitesi ve Hepsiburada iştirakinde düzenlenecek “Piyasalara erişim ve finansmana erişim yoluyla krizdeki tüm bayanların ekonomik toparlanmasını hızlandırmak” Ekonomiyi bayan işletmeleriyle büyütmek” başlıklı yan aktifliğin ana konuşmacısı olacak.

Göktaş, akabinde KSK 68. Oturumu marjında Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının mesken sahipliğinde düzenlenecek “Söylenmeyeni Söylemek: Çatışmanın Bayanlar ve Kız Çocukları Üzerindeki Yıkıcı Etkisi” yan aktifliğine katılacak. Çatışma bölgelerinde bayanların ve çocukların durumlarının ele alınacağı aktiflikte Göktaş, Filistin’de yaşanan olaylara da değinecek. Filistin’deki bayan ve kız çocuklarının yaşadıklarını gündeme getirecek olan Göktaş, kimsenin geride bırakılmadığı bir dünya, kalıcı ve sürdürülebilir bir barış için bayanların barış sürecinde faal bir formda yer almalarına dikkat çekecek.

Programda Katar Toplumsal Kalkınma ve Aile Bakanı Maryam bint Ali bin Nasser Al Mısnad, Filistin Kadın İşleri Bakanı Amal Hamad, Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatör Yardımcısı Joyce Msuya konuşma yapacak.

Bakan Göktaş, ayrıca program kapsamında çeşitli ülkeler ve milletlerarası kuruluş temsilcileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir