Bakan Özhaseki’den dönüşüm açıklaması… “1.5 milyon evi yenilemek durumundayız”

‘HER BABAYİĞİDİN HARCI DEĞİL’

Temel atma merasiminde konuşan Bakan Özhaseki, birçok belediye liderinin kentsel dönüşüme gereğince kıymet vermediğini söz etti. Özhaseki, “Kentsel dönüşüm her babayiğidin işi değil. Birçok belediye liderleri görmüşsünüzdür; dışarıda çiçekle, böcekle; geceleri konserler düzenleyerek vakit geçirmişlerdir lakin İstanbul için en elzem olan hatta Türkiye için en elzem fakat güç olan kentsel dönüşüm işine başlamamışlardır. Sıkıntı bir iş, neden? Vatandaşla tek tek görüşeceksiniz, herkesi ikna edeceksiniz, her bir insanın başka sorunu var, onu çözeceksiniz. Gerçekten kolay değil
o yüzden Liderimizi tebrik ediyorum” dedi.

KİMSE ‘RANTSAL DÖNÜŞÜM YAPIN’ DEMİYOR

Türkiye’deki kadim coğrafyanın zorluğunun yeraltındaki hareketlilik olduğunu belirten Bakan Özhaseki, bize düşen hareketliliğe dikkat ederek, bilimsel bilgilere uygun olarak yerden başlayarak binanın bütün imal safhasında yapılırken birebir titizlikle, sıfır toleransla konutlarımızı yapmak ve orada sağlıklıca yaşamak. Bir tek tahlil var o da kentsel dönüşüm” dedi.

Bakan Özhaseki sarsıntı bölgesindeki maddi hasarla ilgili de, “Şu anda konutların ve işyerlerinin yapılmasıyla ilgili karşımıza çıkan tablo tahminen de rezerv alanlarda sıfır yeni konutlar yaparak devam etsek 110 milyar üzere gözüküyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir