Çin Dışişleri Bakanı, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, yaklaşan 100. doğum günü için tebrik ettiği ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger‘ı, Çin-ABD bağlarının kurulması ve geliştirilmesine tarihi katkılar sağlayan, “Çin halkının eski ve güzel bir dostu” olarak nitelendirdi. Wang, Kissinger’ın ülkesine her vakit dostça davrandığını vurguladı.

Öte yandan, Çin’in ABD’ye yönelik siyasetinin süreklilik ve istikrar içerdiğini vurgulayan Wang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping‘in Çin ve ABD ortasında karşılıklı hürmet ve barışa dayalı işbirliğini muhafazaya çalıştığını kaydetti.

Bakan Wang ayrıca, ABD Lideri Joe Biden’ın, ABD’nin muhakkak hususlarda kendilerine taahhütler verdiğini ve bu taahhütler arasında “ABD ve Çin ortasında meydana gelebilecek yeni bir soğuk savaşın engelleneceği, Çin’in içişlerine karışılmayacağı ve Tayvan’ın bağımsızlığının kati surette desteklenmeyeceği” gibi başlıklar olduğunu belirtti. Wang, buna rağmen ABD’nin izlediği siyasetlerin kelam konusu taahhütlere ters olduğunu kaydetti.

KİSSİNGER’IN ‘SOĞUK SAVAŞ’ UYARISI

Wang, Kissinger’ın bir seferinde Çin-ABD bağlarının “Soğuk Savaş’ın eşiğinde” olduğu konusunda uyardığını belirtti. Çin ve ABD ortasında “yeni bir Soğuk Savaş” patlak vermesinin sırf Çin ve ABD için değil, tüm dünya için de bir felaket olacağı ihtarında bulunan Wang, ABD tarafının mantıklı ve makul bir Çin siyasetine geri dönmesi gerektiğine işaret etti.

Şu anda en değerli önceliğin, Tayvan sıkıntısının gerçek formda yönetilmesi olduğunu belirten Wang, aksi takdirde bunun Çin-ABD bağları üzerinde yıkıcı bir tesiri olacağını vurguladı.

Kissinger ise o periyot Çinli önderlerle Şanghay Bildirisi‘ni nasıl hazırladıklarını hatırlatırken, Tayvan sıkıntısının Çin için ne kadar değerli olduğunun tam olarak anlaşılması gerektiğini söyledi. Kissinger, “ABD ve Çin’in çatışmaktan çok diyalogda bulunması ve barışçıl biçimde birlikte yaşamak için ikili ilgiler kurması gerektiğini” belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir