Erdoğan’ın rahatsızlığı dünya basınında: ‘En sadık destekçileri bile onsuz bir gelecek düşünüyor’

Dün akşam katıldığı canlı yayında rahatsızlanan ve bugünkü programlarını iptal ettiğini duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sıhhat durumu, dünya basınında da yer buldu.
Erdoğan, dün akşam katıldığı canlı yayında rahatsızlanmış ve program yarıda kesilmişti. Bir mühlet sonra tekrar başlayan program Erdoğan’ın “Üzerinize afiyet midemi üşütmüşüm” açıklamasının akabinde sona ermişti. Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada ise “Bugün hekimlerimizin tavsiyesiyle meskende istirahat edeceğim” dedi.

AFP, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, salı günü katıldığı canlı yayın röportajını yarıda kesti. Geri döndüğünde özür dileyerek midesini üşüttüğünü söyledi” tabirleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rahatsızlığını okuyucularına duyurdu. “Yüzü solgun görünüyordu” diye yazan AFP, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçmiş olsun dileğini ileten birinci siyasilerden olduğunu aktardı. Fransız haber ajansı AFP, yarın (27 Nisan) Akkuyu Nükleer Santrali’nin açılışının yapılacağını hatırlattı.

AP: ERDOĞAN, AĞIR BİR KAMPANYA YÜRÜTÜYOR

Associated Press (AP) ise 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala, Erdoğan’ın ‘yoğun bir kampanya yürüttüğünü’ yazdı. “Erdoğan, 20 yıllık vazifesinin en kuvvetli seçimiyle karşı karşıya” sözlerine yer verilen haberde, “Türkiye cumhurbaşkanı sıhhat sorunu nedeniyle ziyaretlerini iptal etti” başlığı kullanıldı.

‘SAĞLIK KORKUSU NEDENİYLE MİTİNGLER İPTAL EDİLDİ’

ABD merkezli Politico mecmuasında ise, “Erdoğan sıhhat korkusu nedeniyle mitinglerini iptal etti” başlığı atıldı. “69 yaşındaki Erdoğan, 2003’ten beri iktidarda ve 14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerde şiddetli bir gayrete hazırlanıyor” denilen haberde, Kürt oylarının belirleyici olacağı belirtildi: “Ülkenin 85 milyonluk nüfusunun beşte birini oluşturan Kürt oyu, seçimde belirleyici rol oynayacak üzere görünüyor.”

‘EN SADIK DESTEKÇİLERİ BİLE ONSUZ BİR GELECEK DÜŞÜNÜYOR’

Bloomberg’de ise Lin Noueihed imzasıyla yayınlanan tahlilde, “Dün gece canlı yayın sırasında rahatsızlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mitinglerini iptal etti ve tabiplerinin tavsiyesi üzerine meskeninde istirahat edecek” tabirlerine yer verildi. Tahlilde, şöyle devam edildi: “69 yaşındaki Erdoğan’ın yardımcıları sıhhat problemini hafife alırken, olay, en sadık destekçilerinin bile 20 yıl sonra birinci kere onsuz bir gelecek düşündüğü seçimlerin arifesinde gerçekleşti.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir