Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü’ne 5 Ay Hapis Cezası

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı devirde ‘mobbing’ savlarıyla gündeme gelen ve şu an Eskişehir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü olan Pervin Töre, 5 ay mahpus cezasına çarptırıldı. 

Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş, 8 Eylül 2020 tarihinde kalp krizi geçirerek ömrünü yitirmişti.

Baş’ın kalp krizi geçirmesine, Ulusal Eğitim Müdürü Pervin Töre’nin uyguladığı mobbingin neden olduğu sav edilmişti.

Töre hakkında “taksirle vefata sebebiyet vermek” gerekçesiyle cürüm duyurusunda bulunulmuştu.

Haziran 2021’de misyondan alınan Töre, 11 Nisan 2022’de Eskişehir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü olarak atandı. Geçtiğimiz yıl Töre ile birlikte Baş’a baskı uyguladığı tez edilen devrin Menteşe İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Soner Kaya ve Menteşe İlçe Ulusal Eğitim Şube Müdürü Muhammer Cihan hakkında “görevi berbata kullanmak” suçundan dava açılmıştı.

Muğla 4’ncü Asliye Mahkemesi 8 Mart 2023 tarihinde bu olayla ilgili karar verdi.

Mahkeme; Menteşe İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Soner Kaya ve Menteşe İlçe Ulusal Eğitim Şube Müdürü Muhammer Cihan için beraat kararı verdi. Sanık Pervin Töre’nin sabit olan vazifesi berbata kullanmak suçundan eylemine uyan TCK nun 257/1 md.si uyarınca olayın oluş ve işleniş biçimi meydana gelen ziyan cezanın kâfi uyarıcı tesiri dikkate alınarak takdiren öngörülen cezanın minimum hududu olan 6 ay hapisle cezalandırılmasına, sanığın kişiliği, cezanın kâfi uyarıcı tesiri dikkate alınarak cezasından takdiren TCK 62 unsuru uyarınca 1/6 oranında indirim yapılarak sanığın 5 ay mahpusla cezalandırılmasına karar verdi. Pervin Töre’nin kayden sabıkasız oluşu ve yine hata işlemeyeceği istikametinde olumlu kanaat getiren mahkeme sanığın hakkındaki ‘Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına’ karar verdi. Töre 5 yıl kontrol müddetine tabi tutulacak. Bu müddet içerisinde yeni bir hata işlediği takdirde hakkındaki açıklanması geri bırakılan karar açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir