Galerici tek ilanla 50 kişiyi 50 milyon TL dolandırıp kaçtı

Ordu’da, araç satışı yapan bir firmanın internetteki ilanına güvenip araba sahibi olmak isteyen 50 kişi, galeri sahibi tarafından dolandırıldı. Kişi başı en az 1 milyon TL kaptırdıklarını belirten Türkiye’nin çeşitli vilayetlerindeki mağdurlardan 20’si, firma hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

Altınordu ilçesinde bulunan bir arabanın yetkili satış firması, kendi içerisinde kurduğu filo şirketi ismi altında internet üzerinden araç satış ilanı verdi. DHA’nın haberine nazaran ilanı gören şahıslar, araç sahibi olma hayaliyle firma çalışanları ile bağlantıya geçti. Kapora ödeyen bireyler, daha sonra paranın kalan kısmını da gönderip araçlarını teslim alacakları günü bekledi. Teslim tarihi yaklaştıkça mazeretler üreterek vakit kazanan galerici, geçen cumartesi günü araçlarla bir arada ortadan kayboldu. Türkiye’nin farklı vilayetlerinde yaşayan 50 kişi, yaklaşık 50 milyon TL dolandırıldı. Mağdurlardan 20’si Ordu Adliyesi’ne giderek, firma yetkilileri hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

‘YAKLAŞIK 50’YE YAKIN İNSAN MAĞDUR EDİLMİŞTİR’

Mağdurlardan Gökay Sabancı adliye önünde yaptığı açıklamada, “Dünyaca ünlü otomobil markasının yetkili Ordu bayisinin içerisinde sıfır araç vaadiyle dolandırıcılık hareketi gerçekleştirilmiş, yaklaşık 50’ye yakın insan mağdur edilmiştir. Bu dolandırıcılık aksiyonu asıl yetkili bayinin ismi, logosu, plazası, adresi ve santral numaraları kullanılıp yeni bir paravan şirket kurularak yapılmıştır. Yetkili bayi sahibi, çalışanları, yeni kurulan paravan şirketin çalışanları hileli davranışlarla mağdurları ziyana uğratarak kendilerine yahut diğerlerine fayda sağlamışlardır. Bu hareketi gerçekleştiren, gerçekleştirilmesinde her türlü yardımı sağlayan kişi yahut bireyler hakkında mağdurlar bugün itibariyle savcılığa şikâyette bulunmuşlardır. Bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘HERHANGİ BİR ARAÇ TESLİMİ OLMADI’

Araçları teslim edecekleri tarihin üzerinden 2,5 ay geçmesine karşın teslim edilmediğini tabir eden Sabancı, “Kişi başı değişmek suretiyle 1 milyon 150 bin lira ile 1 milyon 280 bin aralığında çeşitli vakitlerde araç satışı yaptıklarından ötürü bu sayılar konu bahistir. Araçlar teslim edilmeyerek ufak meblağlar kendilerine geri ödeme yaparak insanları avutmuşlardır. Vaat etmiş oldukları araç teslim tarihinden bu vakte kadar 2,5 ay geçmesine karşın rastgele bir araç teslimi olmamış ve insanlara 100, 150, 200 bin üzere ufak sayılar ödeyerek bizleri bu biçimde mağdur etmişlerdir. Olayı sürüncemede bırakarak olaydan mesul olan yetkili servis, kendilerinin bu olaydan rastgele bir biçimde mesul olmadıklarını söylemişlerdir. Halbuki kendileri internetten araştırılarak yetkili bayinin sabit telefon numaraları araştırılmış ve sabit telefon numaralarından aranılmış, bizleri sabit telefon numaralarından karşılayan satış danışmanları alacağımız araç konusunda bizi yönlendirmiş, karar kılınan araç alındıktan sonra aracın 15 Şubat 2023 tarihinde teslim edilmek kaidesiyle yetkili firmanın belirtmiş olduğu hesap numarasına araç bedelinin tamamının yatırılması halinde teslim edileceğini söylemiştir. Öbür arayan arkadaşlara da tıpkı halde bu süreci fiili olarak gerçekleştirmiş” diye konuştu.

‘ŞİRKETİ TANIMADIKLARINI, BİLMEDİKLERİNİ BİZE TABİR ETTİLER’

Salih Semizoğlu ise, “İlk 6 tane aracımızı biz evvel 2 adedini buradan teslim aldık. Sonra 4 tane aracımızı da yeniden buradan çekiciyle bir arada benim ve arkadaşlarımın ismine araçları Bursa’ya kadar teslim aldım. Sonra arkadaşlarımız da bize güvenerek tekrar burayı arayarak tekrar araç satın alımı yaptılar. İnsanların mağduriyeti olduğu ortaya çıkınca biz 1 gün sonra çabucak uçağa binerek buraya geldik. Kapıdan birinci girdiğimizde Bayram Filo diye bir şirketi tanımadıklarını, bilmediklerini bize söz ettiler. Ancak sonuçta biz kendilerinden burada araç teslimi aldığımızı, bize burada çay ve kahvelerin ısmarlandığını, sabit telefonlardan görüştüğümüzü, muhasebecilerini arayıp IBAN numaralarını teyit ettiğimizi, bu hesap numaralarına parayı atabileceğimizi hepsini bize tek tek anlattılar. Hatta araçları buradan almadan evvel firma ile ilgili istihbarat yaptık. Bankalara sorduk. Firmanın bize 30 yıllık geçmişi olan bir firma olduğunu, Trabzon ve Ordu bayileri olan bir firma olduğunu söylediler. Başımıza en son bu olay geldikten sonra firmanın genel merkezine bu işi bildirdik. Mağduriyetlerin gerçekliğin öğrenince firma bayilik iptali yaptı” diye konuştu.

‘KEFİL OLDUĞUMUZ OTOMOBİLLERİN PARASINI VEREMİYORUM’

Cemal Çelik de “İki araç almıştım. Paraları peşin gönderdim. Bana birinden 600 lira gönderdiler, birinden de 700 lira gönderdiler. Geri kalan para duruyor. Benim bu 4’üncü gelişim. Şeker hastası olmuşum. Artık ilaçlarla geziyoruz burada. Kefil olduğumuz otomobiller var. Biz bu kefil olduğumuz otomobillerin parasını veremiyorum. Bütün akrabalarımı, dostumu arayıp kefil olduğum otomobilin parasını ödemek istiyorum, ödeyemiyorum. Altında kalmışım” sözlerinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir