HDP’li Semra Güzel’in yargılanmasına başlandı

“Silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından 15 yıla kadar mahpus istemiyle dava açılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in yargılanmasına başlandı. Hoş, duruşmada ‘kaçtı’ tezlerini yalanladı.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Semra Hoş, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatları ve kimi HDP’li milletvekilleri salonda hazır bulundu.

Duruşmanın başında Mahkeme Başkanı Okay Koç, Güzel’e bu celsede 3 avukatının dinlenebileceğini bildirdi. Bunun üzerine Güzel’in avukatlarından Sinem Coşkun, itiraz ederek karardan dönülmesini talep etti. Talep üzerine duruşma savcısı itirazların reddine karar verilmesini isterken, mahkeme heyeti de sanık avukatının talebinin reddedildiğini açıkladı.

“Müvekkil hala milletvekilidir”

Söz alan Güzel’in avukatlarından Eylem İstek Kayaoğlu, Güzel’in milletvekili olduğunu belirterek, Anayasa’nın 83’üncü unsuru mucibince yargılamada “durma” kararı verilmesini talep etti.

Avukat Kayaoğlu, “Müvekkil hala milletvekilidir, bu nedenle hiçbir biçimde lehe ya da aleyhe kanıt toplanamaz. İddianamenin iadesini ve kovuşturmanın durmasını istiyoruz” diye konuştu

Talep üzerine görüşü sorulan duruşma savcısı, sanığın yargılanmasında hukuken bir sakınca olmadığını vurgulayarak, talebin reddini istedi. Verilen ortanın akabinde mahkeme heyeti, sanık avukatlarının “durma” talebinin bir sonraki celsede kıymetlendirilmesine karar verildiğini açıkladı.

Bunun üzerine sanığın tutukluluk durumuyla ilgili görüşü sorulan duruşma savcısı, sanığın kaçma kuşkusunun bulunması nedeniyle, Güzel’in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

“Bir yere kaçmadım, kamufle olmadım”

Tutukluluk durumuna ait kelam alan sanık Hoş, milletvekili olduğunu, tutukluluk hali nedeniyle Meclis çalışmalarına katılamadığını öne sürdü.

Adli denetim önlemleri uygulanarak tahliye talebinde bulunan Hoş, şunları kaydetti:

“Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığınca 2017’de hakkımda soruşturma yürütülmüş, o belgede ismim, TC kimlik numaram hepsi var. O devir HTS kayıtları ve daha birçok şey incelenmiş. Buna ait bir tabir bile istenilmemiş. O devir soruşturmayı yapanlar vazifesi berbata mi kullanmıştır? Hayır. Rastgele bir hata ögesi bulamamıştır. Vekil olmasaydım tahminen de bu belge bu kademeye gelmeyecekti. Bu fotoğraflardan propaganda da çıkarılamaz. Zira paylaşan ben değilim. Bu fotoğrafı Meclis kürsüsünde kullananlar propaganda yapmaktadır. Süreçte hakkımda çok önemli bir linç kampanyası yürütüldü. Fotoğraflar yayımlandıktan sonra yurt dışı yasağım yoktu, pasaportumla yurt dışına gidebilirdim. O linç kampanyasına maruz kaldığım süreçte meskende yoktum. Bir yere kaçmadım, kamufle olmadım.”

Avukat beyanlarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek, duruşmayı 20 Şubat 2023’e erteledi.

TIKLAYIN – Dokunulmazlığı kaldırılan HDP’li Semra Hoş hakkında yakalama kararı çıkarıldı

HDP Milletvekili Semra Hoş gözaltına alındı

TIKLAYIN | HDP’li Semra Hoş ile birlikte gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı

TIKLAYIN | HDP’den, Semra Güzel’in adliyeye sevkindeki görüntüler nedeniyle, İçişleri Bakanı Soylu ve polisler hakkında kabahat duyurusu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir