Marlon Brando yerine sahneye çıkmıştı: Oscar’dan 50 yıl sonra gelen özrü kabul etti

Ünlü oyuncu Marlon Brando, Baba (The Godfather) sinemasıyla 1973 yılında kazandığı Oscar mükafatını reddetmiş, kendisine verilen mükafatı reddettiğini açıklaması için merasimde 26 yaşındaki Sacheen Littlefeather’in sahneye çıkmasını istemişti.

Brando, ABD sinema bölümünün, Kızılderilileri barbar ve cani göstermesini protesto ederek, yerine bir Kızılderiliyi göndermiş ve mükafatı reddetmişti. Brando’nun protestosunun öznesi olarak sahneye çıkan Littlefeather, yuhalamalarla ve ırkçı telaffuzlarla karşı karşıya kalmıştı.

AKADEMİ ÖZÜR DİLEDİ

NTV’nin aktardığı habere göre; Oscar merasimlerini düzenleyen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, haziran ayında 50 yıl sonra Littlefeather’a resmi olarak özür dilediğini içeren bir mektup gönderdi.

Akademi Başkanı David Rubin, yaptığı açıklamada, “Maruz kaldığınız suistimal yersiz ve haksızdı. Yaşadığınız duygusal yük ve dalımızda kendi mesleğinizin maliyeti onarılamaz” diye yazdı. Rubin ayrıyeten, “Gösterdiğiniz cüret çok uzun vakittir kabul görmedi. Bunun için hem en derin özürlerimizi hem de en içten hayranlığımızı sunuyoruz” dedi.

ÖZEL AKTİFLİK DÜZENLENDİ

Littlefeather, artık özrü resmi olarak kabul etti.

Kendisi için Los Angeles’taki Akademi Müzesi’nde düzenlenen “An Evening with Sacheen Littlefeather” isimli özel aktifliğe katılan Littlefeather, “Bu özrü kabul etmek için buradayım. Yalnızca benim değil, tüm milletlerimizin de bu gece bu özrü duyması ve hak etmesi gerektiğini bilerek kabul ediyorum” dedi.

Littlefeather, “Şimdi, seyirciler ortasındaki tüm Hintlilerin ayağa kalkmasını istiyorum,” dedikten sonra, “İnsanlarımıza bakın, birbirinize bakın ve hepimiz hayatta kalanlar olarak durduğumuz için gurur duyun” sözünü kullandı.

Littlefeather sözlerini “Lütfen, ben öldüğümde, gerçeğinizi her savunduğunuzda, benim sesimi, milletlerimizin ve halkımızın sesini canlı tutacağınızı her vakit hatırlatın. Ben Sacheen Littlefeather olarak kalacağım. Teşekkürler” diye tamamladı.

“MERHABA, BEN BİR APAÇİ’YİM”

Bugün 75 yaşında olan Littlefeather, o vakitler Oscar’da sahne alan birinci Amerikan yerlisi olmuştu. Oyuncular sendikasının bir üyesi olan Littlefeather, 60 saniye süren ikonik konuşmasında Amerikan yerlilerine karşı cümbüş bölümünde yer alan önyargıları yeren bir konuşma yapmış, şu tabirleri kullanmıştı:

“Merhaba ben bir Apaçi’yim, birebir vakitte Amerika Yerlilerinin Olumlu Temsili Ulusal Komitesi’nin lideriyim. Bu akşam Marlon Brando’yu temsilen buradayım. Sizinle şu an vakit kısıtı hasebiyle paylaşamayacağım bu konuşmayı iletmemi benden istedi. Bu konuşmayı çıkışta basınla paylaşmaktan memnuniyet duyacağım. Maalesef Brando mükafatı kabul etmeyeceğini söyledi. Ve bunun sebebi ise sinema sanayisinin Amerika yerlilerine davranış biçimi olarak gösteriliyor. Umarım akşamınızı berbat etmiyorumdur, gelecekte kalplerimiz ile aklımız sevgi ve cömertlikle bir ortaya gelir. Marlon Brando ismine teşekkürlerimi sunarım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir