Meta’dan Quest başlıklara ebeveyn kilidi: kullanım yaşı düşürülüyor (VR gözlükler sağlığa zararlı mı?)

Meta, Quest gözlüklerinin kitlesini genişletiyor. Mark Zuckerberg, ebeveyn denetimli hesapları duyurdu. Böylece Quest 2 ve 3 başlıklarının kullanım yaşı 13’ten 10 yaşa düşürüldü.

Meta Quest’i kullanmak isteyen 10 yaşında bir çocuk hesap oluşturmak, uygulama indirmek ve aygıta erişebilmek için ebeveynlerinin onayına muhtaçlığı olacağı belirtildi. Ayrıyeten ailelerin Quest başlıkların kullanımı daha kolay sınırlandırabilmeleri için zamanlayıcı özelliğini barındıracağı aktarıldı.

Şirket, ebeveynlerin çocuklarına uygun uygulama mağazasını düzenleyecek. Bununla birlikte çocuklara reklam sunmayacak ve ebeveynler tecrübesi uygunlaştırmak için dataların kullanılıp kullanılmayacağını seçme talihine sahip olacak.

Ayrıca Meta’nın Quest gözlükleri eğitim için bir nimet olarak nitelendiriyor. Şirket, bu başlıkların çocukların sanal bilim dersleri almasını ve bir dizi eğitici oyun ile gelişimlerine katkı sağlayacağına inanıyor. Mağazada ise kitaplar barındıracağını belirten Meta, çocuklar için kitaplar barındıracağını da söz etti.

VR GÖZLÜKLER SIHHATE ZİYANLI MI?

Çocukların VR gözlük kullanımının sağlıklı olup olmadığı merak ediliyor.

ZDnet’e konuşan Duke Üniversitesi optometristi Dr. Nathan Cheung, “VR gözlükler bilhassa daha küçük yaşta gelişmekte olan gözlere sahip çocuklarda Göz ve boyun ağrılarına neden olabilir. Ayrıyeten VR gözlüklerin odaklanmayı nasıl etkileyebieceğine dair atraştırma eksikliği var. Teknoloji, çocuklar için katiyetle tehlikeli değil lakin inançlı olduğu da garanti edilmiyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir