MÜSİAD Bursa’dan yeşil dönüşüme destek

BURSA (İGFA(İGFA) – Dr. Mustafa Hatipoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı ve Türkiye’nin AB Yeşil Mutabakatı ve karbon ayak iziyle ilgili hususlarda yaptığı çalışmaların ele alındığı toplantıya Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Lideri Alparslan Şenocak, Sektör Kurulları Başkanı Halil Atalay, Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Lideri Mihrimah Kocabıyık ve MÜSİAD Bursa Şubesi üyeleri katıldı.

ALPARSLAN ŞENOCAK: SANAYİMİZİ YEŞİL DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK VE ÖNCÜ HALE GETİRMEK ORTAK ÖDEVİMİZDİR

MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Lideri Alparslan Şenocak, AB Yeşil Mutabakatının iklim kriziyle uğraşta kıymetli bir adım olduğunu belirtti. Şenocak, bu mutabakatın yalnızca AB ülkelerini değil, tüm dünyayı etkileyecek global bir dönüşüm olduğunu vurgulayarak, iklim krizini değerli bir gündem unsuru haline getirip daha yaşanabilir bir dünya için birlikte çalışacaklarını söyledi. Türkiye Yüzyılı vizyonuyla yerli ve ulusal iktisat gayeleri doğrultusunda çalışmaya devam ettiklerini tabir eden Lider Şenocak, ARGE ve inovasyon ekosistemini, planlı sanayi alanları ile katma kıymetli üretimi, girişimcilik kültürünü ve nitelikli insan kaynağını güçlendirmenin yanı sıra yeşil dönüşümle sanayimizi örnek ve öncü hale getirerek rekabetçi bir Türkiye oluşturmak ismine kararlı olduklarını da vurguladı.

Gelecek jenerasyonlar için yeşil dönüşümün değerine vurgu yapan MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları Başkanı Halil Atalay ise, tüm dünyada AB Yeşil Mutabakat ve Karbon Ayak İzinin gelecek yıllarda da değerli bahis başlığı olmaya devam edeceğini söyleyerek, her alanda olduğu üzere bu mevzuda da üyeleri için öncü bir rol oynadıkların tabir etti.

KOCABIYIK: TÜRKİYE OLARAK YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ BÜYÜMENİN ODAĞINA ALDIK

Aralık 2019’da Avrupa Birliği Komitesi tarafından açıklanan, AB Yeşil Mutabakatı daveti ile 2030 yılına kadar karbon salınımı yüzde 50 azaltmayı ve 2050 yılında ise büsbütün sıfırlamayı hedeflediğini lisana getiren MÜSİAD Bursa Şubesi Güç ve Çevre Sektör Kurulu Lideri Mihrimah Kocabıyık, atılan bu adımların global çapta iklim değişikliği ile uğraşta tesirli olacağına inandıklarını vurgulayarak, bu sürecin başarılı olabilmesi için tüm paydaşların işbirliği yapması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye olarak yeşil dönüşümü büyümenin odağına aldıklarını lisana getiren Kocabıyık, MÜSİAD Bursa Şubesi olarak da etraf ve iklim değişikliği mevzularında üstlendikleri faal rolü, iş dünyası ile birlikte hayata geçirecekleri proje ve çalışmalarla artırmaya devam edeceklerini belirtti.

DR. HATİPOĞLU: MÜSİAD’ BURSA’NIN ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRME VE BİR ORTAYA GETİRME UĞRAŞLARINI TAKDİR EDİYORUM

Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi Yönetim Kurulu Lideri Dr. Mustafa Hatipoğlu, kuruluşunda büyük rol oynadığı MÜSİAD Bursa Şubesi’nin kendisinde özel bir yere sahip olduğunu tabir ederek, MÜSİAD Bursa’nın üyelerini bilgilendirme ve bir ortaya getirme uğraşlarını takdir etti. Hatipoğlu, MÜSİAD Bursa Şubesi üyelerinin işbirliği içinde daha büyük projelere imza atabileceklerine inandığını lisana getirdi. AB Yeşil Dönüşüm Mutabakatının Türkiye için hayati bir ehemmiyete sahip olduğunu vurgulayan Hatipoğlu, Türkiye’nin AB ülkelerine en fazla ihracat yapan ülkelerden biri olduğunu ve bu nedenle yeşil dönüşüm eforlarını artırması gerektiğini belirtti. Bilhassa, sonda karbon düzenlemeleri, yeşil finansman ve sürdürülebilir tarım üzere alanlarda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Hatipoğlu, Türkiye’nin iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkeler ortasında olduğunu ve bu nedenle aktif bir iklim diplomasisi yürütmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin net-sıfır maksadına ulaşması için milletlerarası arenada liderlik rolü üstlenmesinin ehemmiyetine değinen Dr. Hatipoğlu, bu çabaların Türkiye’nin global ticaretteki rekabet gücünü artıracağını ve ülkenin kalkınma amaçlarına daha sağlam bir formda ulaşmasını sağlayacağını belirtti.

Katılımcılara AB Yeşil Mutabakatı ve hudutta karbon düzenlemesi hakkında gerçekleştirdiği sunumun akabinde Dr. Mustafa Hatipoğlu’na, MÜSİAD Bursa Şubesi Lideri Alparslan Şenocak tarafından günün anısına teşekkür armağanı takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir