New York borsası düşüşle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 0,86 azalışla 3.825,97 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,05 kayıpla 10.969,02 puana indi.

ABD’li teknoloji şirketlerinden Microsoft ve Google’ın ana kuruluşu Alphabet’in beklentilerin altında kalan finansal sonuçları ve ekonomik büyümenin yavaşladığına dair telaşların artırmasıyla endeksler, yeni günün açılışında negatif bir seyir izledi.

Dün New York borsasının kapanmasının akabinde bilançolarını açıklayan Alphabet ve Microsoft’un karlılıkları beklentilerin altında kalmıştı. Hayal kırıklığı yaratan bilançoların akabinde Alphabet’in payları yüzde 8’in üzerinde, Microsoft’un payları de yüzde 7’nin üzerinde bedel kaybetti.

Analistler, ağırlaşan bilanço döneminde bugün ise Meta, Boeing ve Ford üzere şirketlerin finansal sonuçlarının takip edileceğini bildirdi.

Öte yandan, tahvil faizlerindeki düşüş eğilimi devam ederken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,04 düzeyinde dengelendi.

Makroekonomik data tarafında da ABD’de mal ticareti açığı, eylülde aylık bazda yüzde 5,7 artışla 92,2 milyar dolara çıkarak 3 ayın en yüksek düzeyini kaydetti.

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı ise yüzde 7,16 ile 2001’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir