Rusya’dan Almanya’nın başkonsolosluk kararına tehdit gibi cevap: Tepkisiz kalmayacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın 4 Rus başkonsolosluğunu kapatma kararının reaksiyonsuz kalmayacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Alman idaresinin, Rusya’ya ilişkin ülkedeki 4 başkonsolosluğunu kapatma kararı aldığı anımsatıldı.

“Berlin’in tarafını kaybettiği açık”

Bu kararın “dostça olmayan” bir adım olduğu ve ikili ilgileri bozmayı amaçladığı vurgulanan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Rus tarafı, Berlin’in daima kışkırttığı tansiyondan hatası kendisinden atma istikametindeki teşebbüslerini katiyetle reddediyor. Alman idaresini durmaya bir defa daha çağırıyoruz. Düşmanca siyaset sergileyen Berlin’in istikametini kaybettiği açık. Almanya, ikili alakaların bozulmasından sorumlu olduğunu anlamalıdır. Berlin’in, pervasızca kışkırtıcı hareketleri gerekli reaksiyonsuz kalmayacak.”

Almanya’dan başkonsolosluk hamlesi

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, bugün yaptığı açıklamada, Rusya’da minimum seviyede diplomatik varlığı sürdürmeyi hedeflediklerini ve 3 Alman başkonsolosluğunun kasım sonuna kadar kapatılacağını belirterek, “Bu nedenle Almanya’da faaliyet gösteren 5 (Rus) başkonsolosluğundan 4’ünün faaliyet müsaadesinin geri alınmasına karar verdik.” sözlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir