Sadece Türkiye ve ABD’de var! Akıncı’ya minyatür bomba

İnsansız hava araçları eğitimi için Türkiye’de bulunan Pakistanlı kursiyerlerin yayınladığı bir görüntü yeni bir kapının daha aralanmak üzere olduğunu gösteriyor. Görüntüde, Akıncı TİHA’nın üzerinde turuncu renkli bir minyatür bomba görülüyor.

Akıncı’nın minyatür bomba ateşleyebileceği bilgisi yeni değil. Bu durumu kamuoyu birinci sefer geçtiğimiz yılki TEKNOFEST etkinliğinde öğrenmişti. Yeni olan, kelam konusu mühimmatın platform üzerine entegre edilmesi. Sahip olduğu turuncu renk onun bir test mühimmatı olduğunu gösteriyor.


MİNYATÜR BOMBA NEDEN ÖNEMLİ

Akıncı üzerinden bu mühimmatın ateşlenmesi son derece kritik bir gelişme. Lakin buna gelmeden evvel kısa bir parantez açıp minyatür bombanın neden değerli olduğundan da bahsetmek gerekiyor.

ASELSAN üretimi MİNBO minyatür bombalar epey kritik. Yaklaşık 55 kilometrelik aralıktan 1 metre kalınlığındaki betonu delme ve onun içinde patlama kabiliyetine sahip. Farklı güdüm sistemlerine sahip yetenekli bir hava-yer mühimmatı. Minyatür bombanın harp başlığında kendi alanında son derece faal işlere imza atan TÜBİTAK-SAGE’nin imzası var.

Bu mühimmatı dünyada yapabilen ülke sayısı epeyce az. Bu boyuta sahip olup da çok güçlü delici başlık kullanabilen bir bomba üretebildiğini Türkiye ve ABD dışında resmen açıklayan üçüncü bir ülke yok. Yalnızca bu bilgi dahi minyatür bombaların hem harp alanı hem de Türkiye için neden değerli olduğunu gözler önüne seriyor.

DÜŞMAN ÖGELER İÇİN CAYDIRICI GÜÇ

Burada bir noktanın altını daha çizmek gerekiyor. Türk mühendisler tarafından geliştirilen Çoklu Taşıma Salanı sayesinde uçakların taşıdığı mühimmat sayısı da artıyor.

Söz konusu sistemin uçaklara entegre edilmesinin akabinde Türk savaş uçakları her kanatta 4 adet olmak üzere tek seferde 8 minyatür bomba taşıyabilecek. Bu da tek sortide 8 farklı kritik kıymette maksada angajman imkanını beraberinde getiriyor.

PSİKOLOJİK TESİRİ DE EPEYCE GÜÇLÜ

Aynı biçimde Akıncı da olağan kurallar altında her silah istasyonunda bir adet bu biçim bombayı taşıyabiliyordu. Yeni geliştirilen salan sistemiyle Akıncı’dan da gerektiği takdirde 4 adet minyatür bomba ateşlenebilecek.

Sonuç olarak saatlerce havada kalabilen ve uzun menzillere sahip Türk insansız hava araçları, 50 kilometre aralıktan 1 metrelik betonu dahi delebilecek kabiliyette mühimmatları taşıyabilecek. Savaş uçakları ise bu yıkıcı güçle 8 farklı gayeye yönelebilecek. Tüm bunları alt alta koyduğunuzda düşman ögeler için Türkiye’nin ne kadar aktif bir güce daha kavuştuğunu görmek mümkün. Bu tıp kabiliyetlerin ruhsal tarafı da hayli kıymetli.

KAYNAK: TRTHABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir