Son Dakika: Kamu bankaları Togg alacaklara 18 ay vade ile kredi verecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togg ve Farasis Energy’nin %50-50 ortak teşebbüsüyle 27 Eylül 2021’de kurulan Siro’nun Gemlik’teki batarya üretim fabrikasının temel atma merasimine katıldığı. Erdoğan Togg almak isteyenler için kredi kolaylığı sağlanacağını söyledi.

“MANİSA’DA DUYURACAĞIM”

Togg alımında kredi kolaylığı sağlanacağını belirten Erdoğan “Kamu bankaları 18 ay vade ile kredi verecek. Konut alır üzere Togg alınabilecek, Manisa’da duyuracağım.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Togg kıssası ve özellikleri ile asla sıradan bir araç değildir. Togg’un satışa sunulması ile elektrikli araç bölümünde Türkiye ‘artık ben de varım’ demiştir. Togg’un üretim sürecinde de zorluklarla karşılaştık. Emtia fiyatlarındaki fahiş fiyat artışları bizi de etkiledi. Bu süreçte Togg birinci günlerden itibaren haksız tenkitlerin muhatabı oldu.

“2030’A KADAR 1 MİLYON ADET TOGG’U SAHİPLERİ İLE BULUŞTURACAĞIZ”

Devrim’i garaja hapsetmek için neler yapıldıysa fazlası Togg için yapıldı. Vatandaşlarımız bu projeyi yürekten desteklerken birileri daima tıpkı palavraya sarıldılar. Bu inşaatı bitiremezsiniz, üretim bandı yok bu araçları üretemezsiniz, dediler. Vatandaş bunu alamaz, dediler. Aldığı ön sipariş adedi ile bu tezlere en hoş karşılığı verdi Togg.Her 3 dakikada bir Gemlik’teki tesislerde araç üretiliyor. Bu yıl 28 bin adet, 2030’a kadar 1 milyon adet Togg’u sahipleri ile buluşturacağız. 2025 yılından itibaren Togg’u ihraç ederek tüm dünyaya satacağız

“TÜRKİYE’Yİ AVRUPA’NIN ÜRETİM ÜSSÜ YAPMAYI AMACA KOYDUK”

Türkiye Yüzyılı’nın kilometre taşlarını döşemeyi sürdürüyoruz. Türkiye’nin arabası elektrikli olacak derken bir vizyonu ortaya koyduk. Şarj ve batarya tekonolojilerinde de Türkiye’yi Avrupa’nın üretim üssü yapmayı amaca koyduk. Şarj istasyonları da bu vizyonun kıymetli halkasıdır. Süratli şarj noktası adedi 700’ü aştı. Batarya teknolojileri alanında yapılan yatırımlar Türkiye’nin yerini değiştirecek potansiyele sahiptir. İşte bugün Türkiye’nin batarya teknolojilerinde güçlü oyuncular ortasında yerini temin edecek adımı atıyoruz. Mart ayında Togg’un birinci akıllı aygıtı seri imalatı ile SIRO’nun imalatı da hızlandı. Entegre merkez haline gelecektir. Dünyaya gerçekleştireceği ihracat ile bu tesis ülkemize bedel kazandıracaktır. Otomotivde yaşanan krizin batarya konusunda çıkacağı anlaşılıyor. SIRO, arz açığını kıymetlendirecek hem de batarya arzı sağlayacak. Türkiye’ye önemli bedel katacak stratejik yatırım olan SIRO’yu biz de destekliyoruz. Ülkemizin en tesirli teşviklerinden birini vererek gösterdik.

“YENİ BİR ÖYKÜ YAZACAĞIZ”

Milli teknoloji atağı rehberliğinde Türkiye’yi üretim üssü yapmak için gece gündüz çalışıyoruz. Doğal kaynaklarımızın tamamını devreye alacağız. Gençlerimizi ve genç girişimcilerimizi destekleyerek onların kendi işlerini kurmalarını sağlayacağız. Şimdiye kadar 250 milyar dolar yatırım yapan yatırımcıları çekmek için daha fazla çalışacağız. Memleketler arası yatırımcıların da dayanağı ile yeni bir kıssa yazacağız. Coğrafik pozisyonu, alt yapısı, genç nitelikli nüfusu ile Türkiye büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli hayata geçirmek için kararlıyız. İçinde bulunduğumuz asrı milletimizin asrı yapmakta kararlıyız. 14 Mayıs’ta imtihanı da alnımızın akı ile vereceğiz. Rabbim yolumuzu açık etsin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir