Tarımsal girdi fiyatları, yıllık bazda genelde yüzde 134, gübrede yüzde 235 arttı

Türkiye’de tarım kesimiyle ilgili yayımlanan her yeni bilgi ve yapılan her yeni açıklama, bugün dünyada besin krizi tartışmalarının yaşandığı ortamda ülkedeki durumla ilgili dertleri artırıyor. Bilhassa üretim maliyetlerinin geldiği nokta çiftçiler üzerinde baskı oluşturuyor.

TÜİK’in dün açıkladığı “Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Temmuz 2022” raporuna nazaran Tarım-GFE, Temmuz 2022’de evvelki ay (aylık) kıyasla yüzde 1.31, Aralık 2022’ye (7 aylık) yüzde 83.43, Temmuz 2022’ye (yıllık) kıyasla yüzde 133.41 ve 12 aylık ortalamalara kıyasla yüzde 79.72 arttı. Yıllık artış Haziran 2022 yüzde 134.96, Temmuz 2021’de ise yüzde 29.38’di.

BUNLAR STRATEJİK ÜRÜN

Temmuz 2022 kapsamında aylık artışın en yüksek olduğu alt kümeler yüzde 6.57 ile “malzemeler” ve yüzde 6.47 ile “gübre ve toprak geliştiriciler” oldu. Yıllık artışın en yüksek olduğu alt kümeler ise yüzde 234.88 ile “gübre ve toprak geliştiriciler” ve yüzde 201.13 ile “enerji ve yağlar” olarak kayıtlara geçti.

Yine dün bir açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar da bu defa hasadı başlayan pamuk ve şeker pancarı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bu kapsamda pamuğun sanayi bitkileri içinde hem lif hem yağ bitkilerinin ortasında bulunduğunu, birçok endüstrinin temel hammaddesinin buradan karşılandığını vurgulayan Bayraktar, şeker pancarı ve şeker üretiminin ise Türkiye için vazgeçilmez olduğunu anımsattı. Üretici örgütlerinin de güçlendirilmesini isteyen Bayraktar, şöyle devam etti:

– Pamuk üretimi dünyada fiyat takviyesi, direkt gelir dayanağı, gümrük tedbirleri ve sigorta dayanakları üzere pek çok farklı araçla destekleniyor. ABD ve Çin üzere esas pamuk üreticisi ve ihracatçısı ülkeler, üretimlerini değerli ölçüde destekleyerek rekabette Türkiye’nin önünde bulunuyor. Ülkemizde de girdi fiyatlarındaki yüksek artışlar gözetilerek prim ve dayanaklar artırılmalı, üreticilerimiz korunmalıdır.

– Maliyetleri yükselen şeker pancarı üreticilerinin üretimlerini sürdürebilmesi ve muhtaçlık duyduğumuz şeker üretimini karşılaması için maliyetlerin üzerinde, çiftçi kârını da gözeten bir fiyat açıklanmasını bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir