Toplantı başladı: Dışişleri bakanları Suriye ile normalleşmeyi görüşüyor

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak ve Mısır dışişleri bakanları ile görüşmek üzere Ürdün’ün başşehri Amman’a geldi. Dışişleri bakanları, ‘Suriye ile bağları normalleştirmeyi’ görüşüyor.

Reuters haber ajansının aktardığına nazaran, kelam konusu toplantı, Suriye’de 12 yıldır devam eden ‘çatışmaya siyasi bir tahlil bulma eforlarının bir modülü olarak ülke ile bağların nasıl normalleştirilebileceğini’ ele almayı amaçlıyor.

FAYSAL VE SAFADİ MÜLTECİLER, SU VE HUDUT GÜVENLİĞİNİ KONUŞTU

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal ile Arap ülkelerinin dışişleri bakanları ortasında yapılan toplantı, 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaşın ardından ülkenin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmasından bu yana yapılan birinci görüşme.

Buna nazaran, Ürdün, Suriye’ye davet yaparak, çatışmayı sona erdirmek için Arap ülkeleriyle adım adım ilerleyecek bir yol haritasını takip etmesini, mülteciler, tutuklular, uyuşturucu kaçakçılığı ve Suriye’deki İran dayanaklı milisler bahislerinin görüşülmesini tavsiye etti.

Beşli toplantı öncesinde Suriye Dışişleri Bakanı Faysal ve Ürdünlü mevkidaşı Ayman Safadi de ikili bir görüşme yaptı. Ürdün Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına nazaran, bu görüşmede, mülteciler, su sıkıntısı ve hudut güvenliği konusu konuşuldu.

SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Suriye devlet ajansı SANA da mevzuya ait haberinde, “Suriye, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır ve Irak dışişleri bakanlarının son görüşme ve temaslarda gündeme gelen bir grup mevzuların takibi için bugün Ürdün’ün başşehri Amman’da çalışmaları başladı” bilgisini paylaşmıştı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı ise dün (30 Nisan) toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “El Mikdad, Ürdün’ün başşehri Amman’da yapılacak olan Suriye, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır ve Irak dışişleri bakanları toplantısına, son toplantılarda gündeme gelen bir dizi mevzuyu görüşmek üzere katılacak” demişti.

SUUDİ ARABİSTAN’DAKİ TOPLANTIDAN 2 HAFTA SONRA

Ürdün’deki toplantı Suudi Arabistan’da Körfez İşbirliği Kurulu ile Mısır, Ürdün ve Irak ortasındaki görüşmelerin Suriye’nin Arap Birliği’ne mümkün dönüşü konusunda mutabakata varamamasından iki hafta sonra gerçekleşiyor.

Cidde’de yapılan toplantıda, Katar, Ürdün ve Kuveyt, Şam’ın bir barış planını müzakere etmeyi kabul etmesinden evvel birliğe yine davet edilmesinin erken olduğunu söyleyerek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın zirveye davet edilmesi konusunda isteksizliğini söz etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir