Vergi Borcu Yasası Meclis’te Kabul Edildi: Vergi Affı Yapılandırması Neleri Kapsıyor? Başvuru Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş zelzelesinden sonra, Meclis çalışmalarına kısa bir müddetliğine orta vermişti. Uzun vakittir beklenen vergi affı yapılandırmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Vergi cezaları, sigorta primleri, gecikme faizi, KYK borçlarının yine yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifi Meclis’ten geçti. Yasa, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra ise yürürlüğe girecek. Pekala vergi borcu yapılandırması neleri kapsıyor? Vergi affı yapılandırması için müracaatlar nereye ve nasıl yapılır? Ayrıntılar içeriğimizde…

Depremden ötürü kısa bir orta veren Meclis, çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. EYT düzenlemelerinin akabinde milyonlarca kişinin beklediği vergi borcu yapılandırmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Vergi cezaları, nüfus, trafik, askerlik, kaçak geçiş, isimli para cezaları, KYK borçları üzere kamuya olan tüm vergi borçlarının yapılandırmasıyla ilgili kanun teklifi Meclis’ten geçti.

Kamu kuruluşlarına yapılandırma ile borcunu ödemek isteyen şahıslar ise vergi affı yapılandırmasıyla ilgili ayrıntıları araştırmaya başladı.

Vatandaşlar, vergi affı yapılandırmasının neleri kapsadığını ve müracaatların nereden, nasıl yapılacağını merak ediyor.

2023 Vergi Affı Yapılandırması Neleri Kapsıyor?

TBMM’de kabul edilen vergi affı yapılandırması; 31 Aralık 2022 tarihinden evvelki borçları kapsayacak. Bunlar ortasında idari ve isimli para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası, işsizlik sigortası ve toplumsal güvenlik takviye primi, gümrük vergileri, gecikme cezası artırımı, iş kazası, SGK prim kesintisi, tahsil kredisi borçları, kaçak geçiş, askerlik borçları da yapılandırmaya dahil olacak.

Yapılan açıklamaya nazaran tıpkı vakitte emlak vergileri, belediye idari para cezası, su atık alacakları, kira bedelleri de yapılandırma kapsamına alındı.

Vergi Borcu Yapılandırması Müracaatları Nereden ve Nasıl Yapılır?

Yasa Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra, vergi borcu yapılandırması için müracaatlar başlayacak. Müracaatlar, vilayet ve ilçelerde bulunan vergi dairelerinden ya da internet üzerinden yapılabilecek.

Vergi borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar, Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın resmi web sitesinden ya da e-devlet üzerinden müracaat da bulunabilirler. 

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu İçin Tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir