Yunanistan ile yeni dönem resmen başladı… Komşu basını 3 maddelik yol haritasını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Önderler Doruğu kapsamında bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Biden, Fransız lider Macron, Alman Şansölye Scholz’un da ortalarında olduğu dünya önderleri ile bir ortaya gelen Erdoğan’ın diplomasi trafiği doruğun son günü de sürat kesmeden devam etti.

Erdoğan, Vilnius’ta Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile bir ortaya geldi.

İki önderin aylar sonra birinci kez yüz yüze gerçekleştirdiği görüşme dünya basınında geniş yer buldu.

Uluslararası haber ajansı AP bu gelişmeyi ‘NATO üyeleri Yunanistan ve Türkiye, uzun müddettir devam eden uyuşmazlıkları baypas etme kelamı verdi’ başlığı ile abonelerine servis etti.

Haberde ‘Her iki NATO üyesi de ABD’nin yardımıyla hava kuvvetlerini yükseltmeye çalışıyor: Ankara yeni ve uygunlaştırılmış F-16 savaş uçakları istiyor, Atina ise F-35 programına katılmaya hevesli’ tabirlerine yer verildi.

Al Jazeera ‘Liderler Yunanistan-Türkiye münasebetlerinde ‘olumlu hava’yı selamlıyor’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Haberde ‘Enerji kaynakları konusunda onlarca yıl süren uyuşmazlığın akabinde, yakın vakitte yine seçilen iki başkan, olumlu bir iklim üzerinde anlaştılar’ denildi.

ABD merkezli Bloomberg iki başkanın olumlu gündeme ağırlaştığına vurgu yaptı.

Zirve Yunan basınında da geniş yer buldu. Ta Nea Yüksek Seviyeli İşbirliği Konseyi’nin bir sonraki toplantısının sonbaharda Selanik’te düzenleneceğini yazdı.

Proto Thema haberinde şu değerlendirmeye yer verdi;

‘Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortasında NATO Tepesi oturum ortalarında gerçekleşen görüşmenin akabinde, Yunanistan-Türkiye münasebetlerinde yeni bir sayfa açılıyor üzere görünüyor.’

CNN Yunanistan ‘Yunanistan-Türkiye bağlarında yeni dönem’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Kathimerini, Türk ve Yunan dışişleri bakanlarının direkt irtibat kuracağını yazdı

Etnos‘un başlığı ise ‘Yunanistan-Türkiye münasebetlerinde tekrar başlangıç’ oldu.

Haberde ‘Miçotakis-Erdoğan’ın üzerinde muahedeye vardığı yol haritasında neler var?’ sorusuna cevap arandı.

‘Başbakan Kyriakos Miçotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün üç ana eksene odaklanan bir yol haritası üzerinde anlaştılar ‘ diyen Ethnos birinci eksenin görüş ayrılıkları konusunda diyaloğun açık tutulması olduğunu belirtti.

‘İkinci eksen, son aylardaki olumlu ivmeyi geliştirerek daha fazla meyve verebilecek olan İnanç Artırıcı Tedbirler’ diyen Ethnos üçüncü eksenin müspet gündem olduğunu yazdı ve şu değerlendirmede bulundu;

‘Ekonomik işbirliği, güç işbirliği ve muhtemelen sivil müdafaa üzere alanlarda işbirliği mevzularıyla ilgili.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir