Bulgaristan’da sosyalistler de hükümet kuramadı

Bulgaristan’da hükümeti kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) lideri Korneliya Ninova, görevi Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etti.

Bulgaristan’ın 240 sandalyeli meclisinde 24 milletvekiline sahip BSP’nin hükümeti kurma konusunda başarısız olması, ülkede son iki yılda 5. sefer erken genel seçime giden yolun önünü açtı. Cumhurbaşkanlığında düzenlenen merasimde Ninova, 48. parlamentoda kabineyi kurmakla görevlendirilmiş partisinin elinden gelen eforları gösterdiğine işaret ederek, “Parti olarak 4 ana önceliği öteki partilere sunduk. Bunların ortasında Bulgaristan’ın Şengen alanına katılması, Kalkınma ve Sürdürülebilirlik Planı ile ilgili gerekli maddelerin kabulü, 2023 yılı bütçesinin oylanması ve adalet sisteminde ıslahatlar yapılması yer alıyor. Tüm partileri müzakerelere davet ettik. Müzakerelere katılan ve katılmayan partilerin halinden bir hükümetin kurulması için gerekli takviye alamayacağımızı anladık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Radev, ülkede şiddetli siyasi ortamda BSP’nin gösterdiği çabası takdirle karşıladığını lisana getirerek, “Merkez Seçim Komitesi (ZİK) ile seçim hazırlığı konusunda görüşme yaptıktan sonra parlamentoyu feshetme ve yeni erken seçim için tarih belirleme kararımı açıklayacağım” dedi.

Radev’in daha evvel hükümeti kurmakla görevlendirdiği eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi ve yeniden eski Başbakan Kiril Petkov’un eş lideri olduğu Değişime Devam (PP) Partisi de başarısız olmuştu.

Radev, ülkede hükümetin kurulamaması durumunda martta erken seçim için tarih belirleyeceğini duyurmuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir