Finlandiya, İsveç olmadan NATO’ya katılım seçeneğini değerlendiriyor

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Finlandiya’nın İsveç olmadan NATO’ya katılmayı düşünmesi gerektiğini kaydetti.

Finlandiya haber ajansı YLE’nin haberine nazaran, Haavisto, İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği yakınında Kur’an-ı Kerim yakılması ve terör örgütü PKK/YPG’nin provokasyonları üzerine NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye ile imzalanan Üçlü Muhtıra’nın bundan sonra nasıl ilerleyeceğine dair mahallî basına açıklama yaptı.

Haavisto, NATO’ya iştirak sürecinde Finlandiya’nın İsveç ile birebir süratte ilerlemesi gerekip gerekmediği sorusuna, “Helsinki gerekirse bu stratejiyi tekrar düşünmeli. Elbette her iki ülkenin güvenliği açısından bakıldığında, bu muhakkak bir numaralı seçenek” sözlerini kullandı. Bakan Haavisto, öte yandan, durumu yine değerlendirmeye hazır olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin İsveç’te yaşananlar konusunda “şokta ve kızgın” olduğunu, bunun da Türkiye ile müzakereyi zorlaştırdığını belirten Haavisto, “Bu protestocular, Finlandiya ve İsveç’in güvenliğiyle oynuyor. Emelleri Türkiye’yi kışkırtmak ve kamuoyu telaffuzunu etkilemek” değerlendirmesini yaptı.

Haavisto, Finlandiya, İsveç ve Türkiye’nin ilkbaharda muhtemel bir üçlü toplantı hakkında görüşmeler yaptığını tabir etti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir