Fırat Çakıroğlu davasında yeni gelişme

Fırat Çakıroğlu davasında ikinci sanığa verilen ceza, istinaftan geçti.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını inceledi.

İstinaf müracaatlarını reddeden daire, yargılama ve verilen cezanın belirlenmesinde yordama ve temele ait rastgele bir hukuka karşıtlığın bulunmadığını bildirdi.

Daire, cezanın tartısını dikkate alarak Cihat Babatonguz’un tahliye talebini de reddetti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Ege Üniversitesi’nde 20 Şubat 2015’te çıkan olayda, Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmı 4. sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu bıçakla öldürülmüş, 7 kişi yaralanmıştı.

Cinayetin faili olduğu belirtilen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Kısmı 4. sınıf öğrencisi Nurullah Semo tutuklanmıştı. Hakkında dava açılan Nurullah Semo, “kasten öldürmek” ve “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” hatalarından başka farklı ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmıştı. Karar, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

Olay anında Nurullah Semo’nun yanında olduğu ve öldürme aksiyonuna iştirak ettiği öne sürülen Cihat Babatonguz hakkında da dava açılmıştı.

İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesi 27 Ocak’ta, tutuksuz yargılanan Cihat Babatonguz’a, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “terör örgütü faaliyeti kapsamında taammüden öldürmek” kabahatlerinden 2 sefer ağırlaştırılmış müebbet ve terör örgütü ismine faaliyette bulunmak hatalarından 15 yıl mahpus cezası vermiş ve tutuklanmasına hükmetmişti.

Ses ve İmaj Bilişim Sistemi ile Balıkesir’deki Ayvalık Adliyesi’nden duruşmaya katılan Babatonguz, kararın açıklanmasının akabinde kaçma teşebbüsünde bulunmuş, polis takımlarınca adliye dışında yakalanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir